Russetiden – ansvarsbygging og frigjøring

Er du russ i 2025 så har nok har tiden frem til nå vært farget av usikkerhet om hvordan feiringen skal bli – kan det fortsette som tidligere eller vil endringene som foreslås få innvirkning også på din russetid?

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/regjeringen-skal-endre-russetiden/id3030864/

Den delen av russetiden skal vi fra Nullvisjonen Agder la ligge, fra vår side vil vi snakke litt om russ og trafikk.

Som russ har mange et helt ny-ervervet førerkort for personbil, andre har ikke tatt «lappen» enda. Felles for alle russ er en begrenset erfaring fra trafikken og et ungdommelig pågangsmot.

Samtidig er den trafikale kunnskapen godt kjent gjennom mange års skolegang, og grunn-nivået i kunnskapen er bra.

Likevel vet vi – fordi ulykkes statistikken viser det – at unge i trafikken er ekstra utsatt, og har en langt høyere risiko for å havne i ulykker enn andre aldersgrupper.

https://www.tryggtrafikk.no/ung/ung/ovelseskjoring/hvorfor-er-unge-mer-utsatt-i-trafikken/

Det er dette vi vil snakke litt om her – hva skal til for å redusere risikoen og gi deg en bedre mulighet for å komme gjennom ungdoms- og russetiden uten å bli en del av ulykkes statistikken.

Det er tre hovedfaktorer som fører til ulykkene: FART – UOPPMERKSOMHET – RUS.

Fart

For høy fart etter forholdene og etter ferdighetene fører til ulykker, og jo høyere fart – dess mer alvorlige skader. Likevel vet vi at dersom du har en moderne bil, du bruker sikkerhetsbeltet RIKTIG og unngår løse gjenstander i bilen har du gode muligheter til å komme nærmest uskadd fra en kollisjon i 80km/t. – Men da må du gjøre alt rett og være heldig…

Samtidig dobles risikoen for alvorlige skader ved å legge på 15km/t ekstra!

https://www.vegvesen.no/trafikkinformasjon/trafikksikkerhet/kampanjer/fart/

Visste du at en halvliters brusflaske veier 12 kg i en bråstopp i 70km/t? Eller hva med en bag eller handleposer som veier 15 kg – i 60 kommer den farende med 212 kg. Hva fører dette til for dere som sitter inne i bilen?

Uoppmerksomhet

Når du fører et kjøretøy skal- og må dette være fokuset ditt! Vi klarer bare å fokusere på en ting av gangen – om det er mobiltelefonen, navigasjon, endre temperatur eller praten med passasjerene, alt dette fjerner oppmerksomheten fra kjøringen.

Er du i tillegg uerfaren og har lite «muskelminner» forverres dette ytterligere – og hva da med feststemte og overlykkelige med passasjerer som har det kjempegøy når du forsøker å fokusere på kjøringen for å få alle trygt frem?

https://www.baretosekunder.no/artikler/kjor-trygt-slik-kan-du-unnga-uoppmerksomhet-i-trafikken

Det er smart å ha med en edru og ansvarlig «co-pilot» som kan avlaste sjåføren og bidra til en tryggere kjøretur slik at alle kommer helt hjem – like hele.

Tenk også over at sjåføren, uansett om det er i russebussen eller i en vanlig personbil har et stort ansvar og at alle i kjøretøyet bør bidra til en trygg reise. Men passasjerene må også bidra.

Hva så med skjermen i nyere biler – jo den stjeler mye, svært mye av ditt fokus viser forskningen:

https://www.tryggtrafikk.no/media/pressemeldinger/beroringsskjerm-i-bil-tar-farlig-mye-oppmerksomhet/

Når du kjører er det DET du gjør, du kjører – ikke noe annet. Det er best for alle.

Rus

Undersøkelser viser at nær 1 av 4 dødsulykker involverer ruspåvirket sjåfør.

I Norge har vi daglig ca. 140.000 ruspåvirkede kjøreturer der vi kjører over 200.000km DAGLIG i ruspåvirket tilstand. https://www.marusfritrafikk.no/fakta/fakta-om-ruskjoring/

Husk også «dagen derpå» - rusen og det å være sliten etter fest og sene nattetimer gjør deg uskikket til å kjøre bil, om du aldri så mye «må» fordi du skal noe…

HUSK også at det å være trøtt, syk eller sliten også nedsetter din skikkethet til å kjøre bil – og du vil jo selvsagt ikke være dens om som fører til en ulykke, selv om du «bare skulle»…

Skal du på fest – ha en pålitelig sjåfør tilgjengelig. Er du russ så vil mamma og pappa ha deg trygt hjem, la dem kjøre selv om det kan føles litt kleint.

Vær trygg – og husk de gamle har og vært der du er nå, de er glade i deg og de vil deg godt.

Kom trygt hjem - så er du klar for neste fest også.

Sikkerhetsbelte

Vi MÅ også nevne sikkerhetsbeltet – bruk det og bruk det riktig.

Stramt inntil kroppen – hoftedelen skal ligge på hoftekammen slik at skjelettet opptar kreftene, og brystbeltet skal ligge så nær halsen som mulig – aldri over eller under armen eller bak ryggen.

Et menneske veier fort like mye som en bil hvis vi farer rundt uten å ha brukt sikkerhetsbeltet, derfor er det viktig at alle i bilen eller bussen bruker beltet, både av hensyn til egen og andres sikkerhet.

Er du med i en russebuss – der må også belter brukes, og sidestilte seter gir langt mer alvorlige skader enn seter i fartsretningen – eller bakovervendte seter.

Husk bare at setearrangementet skal være godkjent av Statens Vegvesen for din sikkerhets skyld.

Foreldre:

Nå slippes «barna» ut på egenhånd – løsrivningen er i gang og bekymringene vil komme. Vi vet at mange skader seg i russetiden. https://tidsskriftet.no/2015/04/flere-skader-i-russetiden

Hvordan har du forberedt deg?

Har dere en foreldregruppe for vennegjengen? - Det kan løse noe. Vet du hvem vennegjengen er og har snakket med dem? - Det kan «roe nervene». Det å være nær og kjær er alltid godt og riktig – for alle generasjoner. Dere er både rollemodeller og livreddere – dere kan lage kjøreavtaler og dere kan gi råd (de gode og velmente vet du) – og ikke minst kan dere bidra til å forebygge uønskede hendelser med å ta «praten» og være på tilbudssiden.

Ikke vær de foreldrene som ikke kunne hente fordi dere selv er på fest når de unge trenger dere, sørg for å ha en back-up plan til alles tilfredshet. Lett og si – men det er faktisk gjennomførbart også.

Du påvirker din egen og andres sikkerhet i trafikken – hva skal være DITT hovedfokus for at du kan hjelpe dine venner å unngå en ulykke?

Neste
Neste

Sikring av barn i bil!